Artus Consulting

Wzór na Konkurencję

Idea zwrotu dotacji warunkowej w konkursie Wzór na Konkurencję opiera się na trzech filarach.

Wzór na Konkurencję

1. Okres funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W zależności od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej beneficjenta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub daty rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dotacja warunkowa podlega zwrotowi w wysokości 5 % kwoty dofinansowania objętej dotacją warunkową w przypadku beneficjenta zarejestrowanego w CEIDG lub KRS, którego data rozpoczęcia działalności gospodarczej (w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG) lub data rejestracji w KRS (w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS) nie jest wcześniejsza niż 5 lat licząc od daty ogłoszenia naboru dla Działania, z zastrzeżeniem, że beneficjent nie został utworzony w wyniku połączenia lub przekształcenia lub podziału.

W przypadku beneficjentów nie spełniających powyższego warunku, poziom zwrotu dotacji warunkowej uzależniony jest od:

 
 
Dotacje unijne Białystok

2. Wielkość przedsiębiorstwa

W zależności od statusu przedsiębiorstwa dotacja warunkowa podlega zwrotowi w następującej wielkości:
Mikro przedsiębiorstwo Małe przedsiębiorstwo Średnie przedsiębiorstwo
25%
30%
40%

Przedstawiona powyżej w tabeli wysokość zwrotu dotacji warunkowej może zostać pomniejszona w przypadku:

 

3. Utrzymanie lub wzrost zatrudnienia

3.1. Utrzymanie średniej wielkości zatrudnienia w okresie 24 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu względem średniego poziomu zatrudnienia obliczonego dla 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zawarta została umowa o dofinansowanie, pomniejsza procentową wysokość zwracanej kwoty dofinansowania objętej dotacją warunkową o 10 punktów procentowych. W takim przypadku poziom zwrotu przedstawia się następująco:
Mikro przedsiębiorstwo Małe przedsiębiorstwo Średnie przedsiębiorstwo
15%
20%
30%
3.2. Zwiększenie średniej wielkości zatrudnienia w okresie 24 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu względem średniego poziomu zatrudnienia obliczonego dla 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zawarta została umowa o dofinansowanie, pomniejsza procentową wysokość zwracanej kwoty dofinansowania objętej dotacją warunkową o 20 punktów procentowych. W takim przypadku poziom zwrotu przedstawia się następująco:
Mikro przedsiębiorstwo Małe przedsiębiorstwo Średnie przedsiębiorstwo
5%
10%
20%

Ustalenie utrzymania lub zwiększenia średniej wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie beneficjenta zostanie oparte o zaświadczenie z ZUS, przedstawione przez beneficjenta wraz z wnioskiem o rozliczenie dotacji warunkowej, wskazujące stan zatrudnienia pracowników w przedsiębiorstwie beneficjenta i pozwalające ustalić stan średniego zatrudnienia.

Zaświadczenia ZUS powinny obejmować:

a) okres pełnych 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zawarta została umowa o dofinansowanie,
b) okres pełnych 24 miesięcy kalendarzowych następujący po zakończeniu realizacji projektu.

Dla określenia utrzymania lub zwiększenia średniego zatrudnienia istotne jest aby wartość średniego zatrudnienia obliczona dla pierwszego okresu tj. pełnych 12 miesięcy przed zawarciem umowy była odpowiednio utrzymana lub uległa zwiększeniu względem drugiego okresu obejmującego pełne 24 miesiące od zakończenia realizacji projektu.

Średnie zatrudnienie zostanie obliczone zgodnie z poniższym wzorem:

1. Dla pierwszego okresu pełnych 12 miesięcy:

Średnie zatrudnienie = (m1 + m2 + m3 + (… ) + m12 )/12, gdzie od m1 do m12 odpowiada zatrudnieniu pracowników w poszczególnych miesiącach.

2. Dla okresu pełnych 24 miesięcy:

Średnie zatrudnienie = (m1 + m2 + m3 + (… ) + m24)/24, gdzie od m1 do m24 odpowiada zatrudnieniu pracowników w poszczególnych miesiącach.

To jednak nie koniec zależności mających wpływ na wysokość zwrotu części dotacji warunkowej. Uwzględniono fakt, iż Wnioskodawca może nie dysponować w danym momencie wymaganą do zwrotu kwotą. Może ją zwrócić jednorazowo, ale może również rozłożyć jej spłatę nawet na 36 miesięcy (nie później niż 31.12.2030) . Za spłatę ratalną nie będą naliczane odsetki, jednak szybsza spłata będzie dodatkowo premiowana.