Obliczanie śladu węglowego firmy jest sumą gazów cieplarnianych, takich jak:
W listopadzie 2022 roku Parlament europejski przyjął dyrektywę CSRD (ang. Corportate Sunstainbility Reporting Directive) zobowiązującą wybrane firmy do ujawniania informacji niejawnych, w tym informacji o śladzie węglowym. Szacuje się, że w Polsce w roku 2025 ponad 3500 polskich firm będzie zobowiązanych do raportowania śladu węglowego w 2024. Harmonogram obowiązku raportowania niefinansowego przedstawiono następująco:
Mimo, iż obowiązek raportowania śladu węglowego za rok 2024 dotyczy tylko wybranych firm, konieczność obliczenia śladu węglowego dotknie z pewnością znacznie większą liczbę firm z sektora MŚP, ponieważ firmy zobligowane do składania sprawozdań, będą zobowiązane do uwzględnienia w swoich raportach śladu węglowego od firm powiązanych łańcuchem dostaw. Będą zatem wymagać od swoich dostawców informacji na temat śladu węglowego kupowanych od nich materiałów, surowców, półproduktów i usług.
Obliczanie śladu węglowego nie jest łatwe, wymaga zebrania dużej ilości informacji oraz wiedzy i dużego doświadczenia. Obliczenia dokonujemy według standardu Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) oraz zgodnie z „ZALECENIEM KOMISJI (UE) 2021/2279 z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie stosowania metod oznaczania śladu środowiskowego do pomiaru efektywności środowiskowej w cyklu życia produktów i organizacji oraz informowania o niej”.