Artus Consulting

Obliczanie Śladu węglowego firmy

Artus Consulting

Dowiedz się więcej!

Co to jest ślad węglowy przedsiębiorstwa?

Obliczanie śladu węglowego firmy  jest sumą gazów cieplarnianych, takich jak:

  • Dwutlenek węgla (CO2)
  • Metan (CH4)
  • Podtlenek azotu (N2O)
  • Sześciofluorek siarki (SF6)
  • Fluorowęglowodory (HFCs)
  • Perfluorowęglowodory (PHCs)
Gazy te są wytwarzane przez człowieka i organizację w procesie wydobycia surowców i materiałów, produkcji, świadczenia usług, transporcie, użytkowaniu i utylizacji produktów. Miara wpływu ludzkiej aktywności na środowisko naturalne jest przeliczana na wielkość emisji gazów cieplarnianych na ekwiwalent emisji CO2 i jest kluczowym wskaźnikiem służącym do analizowania wpływu człowieka na zmiany klimatu oraz planowania działań w celu jego redukcji.

Po co obliczamy ślad węglowy?

W grudniu 2015 roku 195 krajów podpisało Porozumienie Paryskie zobowiązując się tym samym do „utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia”. Ograniczenie ocieplenia do 1,5°C wymagać będzie szybkich i zdecydowanych działań. Aby tak się stało, konieczne będzie obniżenie emisji dwutlenku węgla związanego z działalności człowieka w roku 2030 o 45% względem wartości z 2010 roku i do zera w 2050 roku. Unia Europejska w odpowiedzi na wyzwania wynikające z Porozumienia Paryskiego wprowadziła na jej obszarze obowiązek raportowania niefinansowego związanego z emisją gazów cieplarnianych, czyli tzw. śladem węglowym. Obliczenie śladu węglowego pozwala na określenie wpływu organizacji na środowisko. Dzięki zastosowaniu tych samych narzędzi i metod, mamy wiedzę na temat naszej działalności, możemy ją porównać do podobnych organizacji oraz zastosować i wdrożyć rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ na zmiany klimatyczne.

Kogo obowiązuje raportowanie śladu węglowego?

W listopadzie 2022 roku Parlament europejski przyjął dyrektywę CSRD (ang. Corportate Sunstainbility Reporting Directive) zobowiązującą wybrane firmy do ujawniania informacji niejawnych, w tym informacji o śladzie węglowym. Szacuje się, że w Polsce w roku 2025 ponad 3500 polskich firm będzie zobowiązanych do raportowania śladu węglowego w 2024. Harmonogram obowiązku raportowania niefinansowego przedstawiono następująco:

Za rok 2024: duże spółki, notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników

Za rok 2025: duże spółki, spełniające dwa z trzech warunków: zatrudniające powyżej 250 pracowników, powyżej 50 mln Euro przychodów netto, ponad 25 mln Euro sumy bilansowej

Za rok 2026: małe i średnie firmy notowane na giełdzie

Mimo, iż obowiązek raportowania śladu węglowego za rok 2024 dotyczy tylko wybranych firm, konieczność obliczenia śladu węglowego dotknie z pewnością znacznie większą liczbę firm z sektora MŚP, ponieważ firmy zobligowane do składania sprawozdań, będą zobowiązane do uwzględnienia w swoich raportach śladu węglowego od firm powiązanych łańcuchem dostaw. Będą zatem wymagać od swoich dostawców informacji na temat śladu węglowego kupowanych od nich materiałów, surowców, półproduktów i usług.

Jak możemy pomóc w obliczeniu śladu węglowego?

Obliczanie śladu węglowego nie jest łatwe, wymaga zebrania dużej ilości informacji oraz wiedzy i dużego doświadczenia. Obliczenia dokonujemy według standardu Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol) oraz zgodnie z „ZALECENIEM KOMISJI (UE) 2021/2279 z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie stosowania metod oznaczania śladu środowiskowego do pomiaru efektywności środowiskowej w cyklu życia produktów i organizacji oraz informowania o niej”.

Obliczanie śladu węglowego w 3 zakresach:

– zużycie paliw w źródłach stacjonarnych bądź mobilnych będących własnością spółki bądź przez nią nadzorowanych,
– realizację procesów produkcyjnych i technologicznych, w tym ulatniających się do atmosfery czynników chłodniczych
– zużycie energii elektrycznej
– ciepła i chłodu
– pary technologicznej, zakupionych przez organizację
Np. w wyniku wytworzenia wyrobów, zagospodarowania odpadów itp.Są to wszystkie pośrednie emisje (nieuwzględnione w Zakresie 1 i 2), które występują poza organizacją, również emisje na poziomie produkcji (upstream) i konsumpcji (downstream).

UPSTREAM

Zakupione surowce i usługi

Dobra kapitałowe

Emisje związane z energią i paliwami nieujęte w zakresie 1 i 2

Transport i dystrybucja

Odpady powstałe w wyniku działalności

Podróże służbowe

Dojazdy pracowników

Wynajęte aktywa

DOWNSTREAM

Transport i dystrybucja

Przetwarzanie sprzedanych produktów

Użytkowanie sprzedanych produktów 

Postępowanie ze sprzedanymi produktami po zakończeniu ich użytkowania

Wynajęte aktywa

Franczyzy

Inwestycje

Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia

Szczególnie trudne są obliczenia z Zakresu 3, ponieważ wymagają zebrania dużej ilości danych, również od dostawców półproduktów i usług. Naszym klientom oferujemy doradztwo i pomoc w obliczeniu śladu węglowego organizacji oraz produktów.

Dowiedz się o możliwości sfinansowania obliczenia śladu węglowego ze środków unijnych.